O que é queres ser quando fores grande?

Ehk otsetõlkes “Mis sa tahad olla, kui sa suureks kasvad?”

See on viimastel päevadel väga aktuaalne olnud. Nimelt käisime taaskord mitmetes koolides ja asutustes sellenimelise õpitoa raames YIA (youth in action) programmide võimalusi tutvustamas, a la EVS ja Leonardo ja kõik muu, mis nüüdsest on nime Erasmus+ all. Koolides on see suhteliselt rõõmus ja tavaline asi, kuna mu portugali keel on juba suhteliselt ladus ja klassitäie noorte ette rääkima minemine on mulle tegelikult suhteliselt meeldima hakanud. Ühe korra tegin apsaka ja ütlesin namorado asemel namorada, st seletasin küsimuse peale raskuste ja koduigatsuse ja ebaõnnestumiste kohta peale inimestele rõõmsalt, et siia jõudes oli mul pruta, enam ei ole (ah! portugali keel ja sood), aga üldiselt on noortega tavakoolides üsna lihtne kontakti leida ja nad võtavad meid alati soojalt ja hästi vastu. Küsimusi jagub pikalt ja säravaid silmi ja inspireeritud inimesi on alati.

Üleeile aga käisime noorteorganisatsioonis, mis on reaalselt getos. St, kui ma elan ja töötan eesti mõistes Maardus… siis Eesti vastet sellele kohale ei ole. Reaalselt. See on selline ala, kus on peaasjalikult illegaalsed immigrandid ja nende lapsed. Kui esialgu oli seal olles veidi hirmutav olla, sest nad on kõik suht… lärmakad ja agressiivsed, mitte küll otseselt minu suunas, aga üldiselt, siis hiljem, pärast juttude rääkimist ja kui nad maha rahunesid, oli lihtsalt nukker. Neil on selline eksinud kutsikate pilk, kus võimalusi ei ole ja nad ei näi nagu oskavat ja — olgem ausad — ka viitsivat midagi selle suhtes teha.

Tegu on reaalselt vähemate võimalustega noortega, kellel puudub igasugune haridus, pahatihti ka igasugune võimalus hariduseks ja igasugune teadmine oma võimaluste ja õiguste kohta. Ei ole lihtne seltskond kellega tegeleda, ses suhtes imetlen oma ülemust, kes suutis täiesti vabalt nende lainepikkusele jõuda. Sest ma oleks hirmust tardunud ja ära jooksnud, aga ma pole ka professionaalne koolitaja.

Sest… kuidas seda seletadagi. Leian, et maailmas pole ei paremaid ega halvemaid inimesi, vaid hästi palju… erinevaid lainepikkusi ja oskusi ja ka vajadusi nendega suhestuda. Igaühes on palju head, mida üles leida, seepärast on hea, et sellised programmid olemas on. Ehk motiveerib see mõnda elamisluba taotlema, või mõnd, kes koolist välja langenud, haridusteele tagasi minema. Kui üks või kaks inimest sellest abi saavad tasub asi juba ära.

Ühtlasi olen viimasel nädalal portfoliot koostanud, CVsid saatma hakanud ja vaikselt valmistun ses mõttes tagasi tulema.

Kibekiire on olnud.

Eile pärastlõunal oli mu graafilise disaini õpitoa teine pool, mille valmistasin ette põhimõtteliselt üleeile, sest portfolio ja CV tegemine võtsid eelmise nädala töövälisest ajast suure portsu ära.

Loeng keskendus värvidele ja tüpograafiale. Värvid on ägedad asjad, millest rääkida, seega oli see osa hästi ladus ja tundsin ennast enesekindlalt ja kõik läks superhästi. Panin inimesed kõigepealt koostama omaenda värviringi (mis kõigile väga meeldis, sest see oli praktiline ja hariv ja lõbus), seejärel rääkisin selle abil erinevatest kontrasti- ja harmooniaprintsiipidest ja lõpuks panin kilpkonni kaunistama. St printisin netist välja kilpkonnad, kelle kilpidele ajakirjadest erinevaid värvilahendusi lõigata ja kleepida sai. Inimestele meeldib väga joonistada, lõigata ja kleepida, seega oli see osa väga rõõmus ja kõik hästi rahul.

103_0627Kilpkonnad ja värviring. Mitte küll õpitoa parim näide, aga minu ülemuse tehtud! Ta võttis ka osa!

Teine pool aga keskendus tüpograafiale, millest on terve maailm rääkida, mida ca poole tunni sisse paigutada oli veidi keeruline seega sellega nii hästi ei läinud. Ma ei suutnud ka mõelda välja mõnda head ülesannet, nii et improviseerisin lõpuks midagi kokku. Üldine tagasisideleht aga oli ainult positiivset täis, soovitati küll ka enesekindlam olla ja sain head konstruktiivset kriitikat, aga tundub, et kõik, kes käisid, jäid hirmus rahule, tänati ja musitati ja kõike muud.

Ja nüüd on pingelangus, rõõm ja rahu. Serbia sõber ja tema brasiillannast tüdruk on külas, lähme varsti parki venelanna sünnipäeva tähistama ja kõik on soe, kevad õitseb ümberringi ja kõik on hästi.

103_0631

Alumised kolm postitit on näited, et meeldis, enam-vähem, ei meeldinud.

103_0625
Õpilased käepärastest materjalidest värviringi tegemas

 

 

2 thoughts on “O que é queres ser quando fores grande?

  1. Elizabeth

    Do you need unlimited content for your site ? I’m sure you spend a lot of time posting content, but
    you can save it for other tasks, just search in google:
    kelombur’s favorite tool

    Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s